Év végi beszámoló – Máriagyűdi Plébánia 2016

 

A 2016-os polgári év zárásakor szeretnénk hálát adni a kapott jókért, amelyek a Gyűdi Szent Szűz jóvoltából áldásként áradt ránk.

A Kegyhely 2015 végére európai uniós, egyházmegyei és plébániai forrásból külsőleg megújult. 2016-ban aztán elkészült a Püspökség új, turisztikai cégének üzemeltetésében a Kegyhely Látogatóközpontja, ahol kegytárgyak, gyertyák széles választéka, valamint büfé, mosdó, gyermek-játszóház várja a Kegyhelyre érkezőt régi és új munkatársakkal. Szintén a püspökség alkalmazottjaként immár második éve szolgálja a Kegyhelyet a gondok házaspár, Kása Zoltán és Szilvia, akik a Kegyhely és a Zarándokház rendben tartásáért felelnek. A Plébánia munkatársai, Polgár Péter és Anikó a Kegytemplom, a plébánia és a katolikus temető rendben tartását felügyelték ebben az esztendőben.

A külső terek megújulásával párhuzamosan elkezdődött a tartalom megújítása is. Jó alkalmat adott erre a Ferenc pápa által meghirdetett Irgalmasság Rendkívüli Szentéve, amely Megyéspüspök Úrnak köszönhetően Szent Kapu nyitását tette lehetővé Máriagyűdön január 1-én, egy időben a római Santa Maria Maggiore Szent Kapujának megnyitásával. Ezzel szimbolikusan is elkezdődött a belső megújulás. Ettől kezdve november 20-ig minden nap teljes búcsút nyerhettünk a búcsúnyerés feltételeit teljesítve. A Bazilika középkori bejáratát nyitottuk meg a Szentév időtartamára a papi szék ideiglenes áthelyezésével.

A belső megújulás fontos elemeként a gondnokság évei után újraalakult a Plébánia egyházközségi képviselőtestülete, új nevén a Tanácsosok Testülete. A Testület a jelöltállítást és választást követően április 17-én alakult meg. Tagjai – Borbás Lászlóné Maurer Márta, Frank Árpád, Karliné dr. Nárai Kitti, Kovács István, Markovics János, Polgár Péter, Tolnay András, Velzer Ferenc – és póttagjai – Heindl Ákosné Budai Krisztina, Rajcsik János – koordinálják a templomközösség szerényebb anyagi körülmények között élő családjainak segítését, a plébániai programok és a búcsúk megszervezését, valamint az önkéntesek toborzását a közösségi munkákra.

Szintén a tartalmi megújulás szép gyümölcse, hogy hároméves kutató- és szerkesztőmunka eredményeképpen, majd 60 év után megjelent újra a Máriagyűdi imakönyv. Az imakönyv az alapimádságokon túl tartalmaz egy részletes lelki tükröt, továbbá a szentmise válaszait négy nyelven, keresztutat, rózsafüzér-elmélkedéseket, mintegy hetven imádságot és százötven, kottával ellátott éneket.

Az imakönyvvel egyidejűleg, június 4-én, 17-én és 28-án elkészítettük a Kegyhely Zarándok CD-jének felvételeit is. A 90 perces Zarándok CD a zarándokként hozzánk érkezőket segíti az utazás során a lelki felkészülésben. Az imakönyv sajátos, máriagyűdi énekkincse ebben szakavatott énekesek tolmácsolásában hangzik fel, meg-megszakítva régi máriagyűdi imádságokkal és a lelki felkészülést segítő elmélkedésekkel, lelkiismeretvizsgálati pontokkal. Nagyboldogasszony ünnepére jelent meg mind a két kiadvány.

Szintén ezzel a munkával egyidejűleg készítettünk két telefonos alkalmazást is: egyet a Kegyhelyre érkezők imádságaival, egyet a Kegyhely történetének játékos vetélkedőjével. Ez utóbbit június 15-én a Pécsi Egyházmegye Katolikus Iskoláinak Te Deumán teszteltük a hozzánk érkező háromszáz katolikus iskolás növendékkel. Az imádságokat tartalmazó App a Kegyhely honlapjáról ingyenesen letölthető, a vetélkedőt a Látogatóközpontban kapható kóddal lehet letölteni ugyanitt.

Tavasszal aztán megindultak a búcsúk és a búcsúsok. A Gyertyaszentelő Boldogasszony búcsút a Szeretetláng Közösség tagjaival ünnepeltük.

A bentlakásos nagyböjti lelkigyakorlatot P. Kercza Csaba Asztrik OFM, budapesti ferences atya tartotta február végén.

Március 4-5-én a Ferenc pápa által meghirdetett „24 óra az Úrral” imádságba kapcsolódtunk be az egyházközség és a siklósi esperesi kerület részvételével.

Március 20-án, Virágvasárnap az Egyházközség és barátai összefogásával ismét nagyszerű élő passiójáték részesei lehettünk: a Kegyhely új, fehér kövezetén újabb helyszíneket vontunk be a misztériumjátékba, bővítve a látványos pillanatok sorát.

A Szent Három Nap méltósággal telve a sötétzsolozsmák, szertartáspróbák és szertartások sűrű szövetébe rejtve vontak bennünket bűvkörükbe – kitárva ünneplésünk kapuit a bentlakásos lelkigyakorlatra hozzánk érkezők előtt.

Gyümölcsoltó Boldogasszony idén hétköznapra esett, az Édesanyák búcsúján Király József szabadszentkirályi plébános, PTE Zeneművészeti Intézet orgona szakos hallgatói és az édesanyák voltak vendégeink.

Az egyházmegyei gyalogos zarándoklaton Dr. Udvardy György püspök úr vezetésével ünnepeltünk.

A Pünkösd Főbúcsú előestéjén pécsi cserkészek és a Szeretetláng Közösség tagjai vezették a virrasztást, a főbúcsú napján Nyúl Viktor magyarszéki plébános igehirdetésével, Lankó József cigányokért felelős egyházmegyei referns vezetésével ünnepeltünk. Pünkösdhétfőn a siklósi fogadalmi zarándoklat érkezett hozzánk, és Horváth József tábori lelkész mutatta be az ünnepi szentmisét.

Szentháromság Vasárnapján az Országos Horvát Önkormányzat Zarándoklata és a donji miholjaciak zarándoklata töltötte meg a szabadtéri oltárt és az árkádokat. Az így megünnepelt Horvát főbúcsún a donji miholjaci káplán úr prédikált, valamint Josip Antolović donji miholjaci plébános úr misézett a donji miholjaci templomkórus szolgálatával.

Május 29-én, a gyönyörű, virágdíszes Úrnapján elsőáldozást, június 3-án, Jézus Szentséges Szíve főünnepén Dr. Udvardy György pécsi megyéspüspök látogatását, valamint négy év után újra bérmálást ünnepeltünk a Bazilikában.

Június 15-én a Pécsi Egyházmegye Katolikus Iskoláinak Te Deumának, június 19-én, a Bazilika-cím elnyerésének évfordulóján a Pécsi Egyházmegye elsőáldozói és családjaik találkozójának adhattunk helyet.

Június 25/26-án a IV. Motoros Zarándoklatra került sor. A Péter-Pál búcsú szónoka Wigand István bonyhádi plébános úr volt, aki maga is motorral érkezett.

Július 2-án a 34. Máriagyűdi Ifjúsági Találkozó témája az „Igazságtalan irgalom” volt, melynek főelőadójaként Gál Károly kozármislenyi plébánost köszönthettük. A Találkozó zárásakor, július 3-án, a Sarlós Boldogasszony napi búcsúi nagymisét Berecz Tibor és Lápossy Péter újmisések mutatták be.

Augusztus 2-án Porciuncula-búcsút tartottunk a Bazilika-címből adódóan, emlékezve a Kegyhely ferences évszázadaira.

Augusztus 13-án szombaton a Hagyományok Napját tartottuk Pavlekovics Ferenc pasztorális helynök úrral, a hagyományőrző együttesek műsorával, a Nyugdíjas klubok fesztiváljával, Pályi János bábelőadásával, 13.30-kor pedig a Góbé Zenekar koncertjével. A vigília-virrasztást a Pécsi Katifi fiataljai és a Szeretetláng Közösség tagjai vezették.

Nagyboldogasszony főbúcsún, a Pécsi Egyházmegye fogadalmi zarándoklatán Dr. Udvardy György pécsi megyéspüspök úrral ünnepeltünk. Ez volt az Irgalmasság Szentévének legfőbb eseménye kegyhelyünkön. Tizennégy atya gyóntatott a bűnbánati liturgia és az ünnepi szentmise alatt, majd körmenettel vonultunk a Szent Kapuhoz, ahol kis üvegkavicsokat kaptunk, amelyeket – terheink letételére emlékezve – letehettünk a Szűzanya kegyszobra és az Oltáriszentség előtt. 13 órakor a Trió Enigma koncertjét hallgathattuk meg. 15-én, a Főbúcsú napos napján a 10 órai nagymisét Mayer Mihály püspök úr tartotta.

Szent István napján idén is a pellérdiek fogadalmi zarándoklatát vezette a Gyűdi Szent Szűzhöz Dr. Horváth István nagyprépost, pellérdi plébános.

Augusztus 28-án, Szűz Mária Világ Királynője, a Bukovinai Székelyek búcsúján Mátyás Imre komlói plébános úr tanított bennünket, és a Híres Pannónia Régizenei Együttes Szt. Korona-koncertjének lehetünk szem- és fültanúi. 13 órakor a székely hagyományőrző együttesek bemutatkozásában gyönyörködhettünk.

Szeptember 4-én, a Szenvedélybetegek zarándoklatán a 10 órai szentmisét Fazekas György, a Magyar Katolikus Alkoholistamentő Szolgálat lelkésze mutatta be. A színes programot délután 3 órakor Iváncsics Tamás és barátainak koncertje zárta.

Szeptember 10-én, a Kisboldogasszony-főbúcsú vigíliáján 16 órakor a Házas Hétvége zarándok-szentmiséjét ünnepeltük. A virrasztást egy pécsi karizmatikus közösség vezette. 11-én az ünnepi német nyelvű szentmisét dr. Takács Gábor bólyi plébános celebrálta. 13.00 órakor német hagyományőrző csoportjaink mutatkoztak be.

Megtartottuk Kisboldogasszony ünnepének, Szűz Mária Szent Nevének és Fájdalmas Anya ünnepének napos napját is. 8-án, 12-én és 15-én 10-kor és 19 órakor mondtunk szentmisét; a 10 órai szentmisét követően a búcsúsokkal ünnepeltünk.

Fájdalmas Anya búcsúján, az Idősek, betegek, özvegyek zarándoklatán Garadnay Balázs kanonok-plébános volt a vendégünk, valamint a Kétújfalui Dalkör.

Szeptember 25-én Termény-betakarítási hálaadásra hívtuk a szőlős gazdákat, hegyközségeket, őstermelőket és kerttulajdonosokat. A szentmisén vendégünk volt a Varsói Férfikar a Bordal-fesztivál résztvevői közül. A szentmise után a kórus koncertet adott egyházi művekből.

Október 8-án, Magyarok Nagyasszonya ünnepén délelőtt 10 órakor még egyszer megtelt a templom búcsúsokkal: a mohácsi, pécsváradi, baja-belvárosi zarándokoknak, továbbá a ciszterci rend pécsi általános iskolája családjainak Binszki József bajai plébános úr misézett a pécsi családosok zenei szolgálata mellett.

Az Irgalmasság Rendkívüli Szentévét Krisztus Király ünnepén a Szent Kapu ünnepélyes bezárásának szertartásával ünnepeltük meg hálát adva a Szentév kegyelmeiért.

Az új egyházi év kezdetén Péntek Zsolt váci egyházmegyés atya tartott plébániánkon bentlakásos ádventi lelkigyakorlatot, egyben ő celebrálta a Bazilika felszentelésének búcsúi szentmiséjét.

Az ádventi gyertyagyújtások előtt siklósi iskolák, Radnai Tamás orgonaművész, valamint a máriagyűdi egyházközség tartott zenés áhítatot. Szentestén az éjféli mise előtt gyermekes családjaink részvételével tartottunk pásztorjátékot. A Szent János-napi bor-megáldásra ebben az évben is a siklósi plébániatemplomban került sor. Szent Család Ünnepén megáldottuk a szentmisén résztvevő családokat, külön a jubiláns házaspárokat.

Az Irgalmasság Rendkívüli Szentévében Máriagyűdön mintegy tizenötezer zarándok vett részt szentmisén 8 püspökkel és 75 pappal. Ez a 2013-as Szentév számadatait nem éri utol, de mindenképpen emelkedés az építkezések évéhez képest. Noha a turistákról nincsenek ilyen pontos adataink, mégis azt sejtjük, hogy az összes ide látogató százezerre becsült száma idén szintén kissé emelkedett.

Az Bazilikában ebben az évben 28 keresztelő, 5 elsőáldozás, 10 bérmálás, 20 házasságkötés és 15 temetés volt. Sajnos, elhunytjaink közül mindössze öten vették fel a betegek kenetét.

A Plébánián nem működik hittancsoport a tanórák keretébe bekerült hitoktatás miatt. Család Klubot működtetünk szülőknek, gyermekeknek, külön találkozókat a fiataloknak, de csak ritkán sikerül összejönnünk. A plébánia közösségi életének szerkezete változatlan: a gyerekfarsang Siklóson, a Siklósi Plébániával közös egyházközségi farsang, az „Egymás Közti Borverseny”, a virágvasárnapi passió, a nyári hittantábor Püspökszentlászlón, a Családi Hétvége Magyarhertelenden, az önkéntes temetőtakarítás, az őszi családos kirándulás, a pásztorjáték, az év végi hálaadó túra a környékbeli egyházközségekkel, a család-megáldás mind-mind jó hangulatú összejövetele azoknak, akik szívesen időznek vidám és önfeledt percek során is a plébánián. Nagy ajándék volt, hogy önkéntes munkával javítottuk a temető belső útjait, portalanítottuk és fertőtlenítettük a két tornyot, kijavítva bennük a madárhálókat. Ezután a Kincstárat is kitakarítottuk, amelyben minden fémtárgyat restaurátor felügyelete mellett megtisztítottunk.

Nagyon köszönjük önkénteseinknek a búcsúk során nyújtott önzetlen szolgálataikat. Isten fizesse meg a fáradozásukat! Bízom benne, hogy ezek által egyre inkább vagyunk egymásnak testvéri segítségére.

A plébánia éves bevétele az egyházközségi hozzájárulásból mintegy 720 ezer forint volt, ami némileg csökkent az előző évhez viszonyítva. A plébánia továbbra is csak a zarándokokkal karöltve képes fenntartani a Kegyhelyet. A Kegyhely sorsa a Püspök Úr döntései szerint alakul a jövőben. A 2016-s év szellemi teljesítményei azonban világos utat jelöltek ki a következő esztendőkre is.

Kérjük Tenkes-hegy Fehér Asszonyának közbenjárását, derűjét munkánkra, a következő polgári évben szükséges helytállásunkra!

Rosner Zsolt plébános